Dlaczego warto kupować Świerszczyk

Nauka czytania ze zrozumieniem.jpg

„Świerszczyk” uczy kojarzenia faktów, porównywania i wnioskowania, rozwijania myślenia przyczynowo-skutkowego, kształtowania nawyku uważnego czytania. To kompetencje niezbędne na każdym etapie edukacji i na każdym etapie życia.

W szkole przydają się nie tylko na lekcjach języka polskiego, ale także podczas rozwiązywania zadań z tekstem, ćwiczeń czy rozwiązywania testów. W dorosłym życiu pomagają klasyfikować informacje, zrozumieć różnego typu komunikaty czy instrukcje. 

W „Świerszczyku” za naukę tych kompetencji przede wszystkim są odpowiedziane rubryki Wielkie czytanie i Prawda czy fałsz. Pierwsza to miniksiążeczka w czasopiśmie. Kilkustronicowa bogato ilustrowana opowieść, która przyzwyczaja dzieci do dłuższych form, z którymi zetkną się w przyszłości. Druga to sposób na sprawdzenie, czy nie przegapiło się czegoś, czytając Wielkie czytanie. A warto uważać na każde słowo, bo, jak mawia Świerszczyk Bajetan, „każda baśń jest świetna jako taka. I jako inna”.

 

cwiczenie pamieci i logicznego mysenia.jpg

„Świerszczyk” rozwija zdolności matematyczne, logiczne myślenie i spostrzegawczość, uczy właściwej interpretacji treści i pomaga trenować pamięć.

Za prowadzenie obliczeń matematycznych, wyszukiwanie w tekście potrzebnych informacji, wyodrębnianie danych, sprawne liczenie (w przód i w tył) od danej liczby po 1, rysowanie zgodnie z treścią, odpowiedzialna jest rubryka Kopnięte Królestwo.

Zagadki logiczne, krzyżówki, łamigłówki i rebusy zawsze są w rubrykach Ćwiczenia z myślenia i Krzyżówkowo. Jak mawia Świerszczyk Bajetan, „nie znam zagady, która ma wady”.

Pamięć natomiast najlepiej trenować, czytając wiersze i wierszyki pojawiające się w kilku różnych rubrykach. Teksty poetyckie dodatkowo pomagają w nauce poprawnego akcentu i melodii języka polskiego.

 

Recepta na problemy z czytaniem.jpg

Dziecko powinno zacząć naukę czytania od tekstów, w których nie „potknie się” o wyrazy z „sz”, „cz”, „ż”, „rz”, „ch”, „ź”, „ą” czy „ę”. Poza tym tekst powinien mieć odpowiednio duże czcionki i interlinię.  Takie zabiegi gwarantują czytelniczy sukces zarówno początkującym pożeraczom liter jak i tym, którzy mają problemy z czytaniem.

W „Świerszczyku” za naukę czytania odpowiada specjalna rubryka – Małe czytanie, w której słowa z literami sprawiającymi dzieciom trudności są zastąpione przez obrazki. I nie oznacza to wcale, że niektóre litery są dyskryminowane. Jak mawia Świerszczyk, Bajetan Hops, „nie ma lepszych i gorszych liter. Niektóre są po prostu szczuplejsze…”.

 

Zagadki, krzyżówki i łamigłówki.jpg

„Świerszczyk” dostarcza pomysłów na mądre i produktywne spędzanie czasu. Czasopismo zawiera nie tylko wartościowe, dostosowane do wieku dzieci teksty i stymulujące rozwój mózgu zagadki, krzyżówki i łamigłówki, a także propozycje zabaw plastycznych.

Pomoc w nauce pisania oferują rubryki Rysunkowo, Ale draka! Rysuję zwierzaka!, a także gry planszowe, umieszczone na kartonowej wkładce (dziecko musi je odpowiednio przeciąć po liniach). Posługiwanie się pisakami i narzędziami sprzyja rozwijaniu sprawności manualnej, wspomaga koordynację lewej i prawej strony ciała oraz koordynację wzrokowo-ruchową ułatwiającą naukę pisania.
Jak mawia Świerszczyk Bajetan, „rysowanie, malowanie i granie po prostu ułatwia pisanie”.

 

Efektywnie spędzony czas.jpg

„Świerszczyk” uczy kojarzenia faktów, analizy i syntezy wzrokowej, porządkowania elementów, zachęca do logicznego myślenia, liczenia, wyciągania wniosków, rozwija myślenie przyczynowo-skutkowe. Najbardziej efektywny trening dla szarych komórek to dostarczanie mózgowi różnorodnych aktywności.

Analiza i synteza wzrokowa to inaczej Ukryte obrazki, czyli wyszukiwanie małych elementów wkomponowanych w duży obrazek. To także idealne ćwiczenie na spostrzegawczość i koncentrację uwagi.

Zagadki logiczne, krzyżówki, łamigłówki i rebusy zawsze są w rubryce Ćwiczenia z myślenia.

Za prowadzenie obliczeń matematycznych, wyszukiwanie w tekście potrzebnych informacji, wyodrębnianie danych, sprawne liczenie (w przód i w tył) od danej liczby po 1, rysowanie zgodnie z treścią, odpowiedzialna jest rubryka Kopnięte Królestwo.

Tworzenie wypowiedzi ustnej na podstawie historyjki, przeliczanie elementów, układanie wyrazów z liter, wykonywanie ilustracji, dorysowywanie brakujących elementów, kolorowanie historyjki to tylko niektóre aktywności zawarte w komiksie Kotek Mamrotek.

Rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego dla najmłodszych proponuje historyjka obrazkowa Ala Kostka. Jak mawia Świerszczyk Bajetan, „Do zobaczenia!”.

 

Ćwiczenia z koordynacji_.jpg

Wiele rubryk skłania dziecko do rysowania, dopisywania, odwzorowywania po śladzie. Szczególnie rozwijające pod tym względem są Ćwiczenia z myślenia z labiryntami i aktywnościami logicznymi, Kopnięte Królestwo z łączeniem kropek, a także Ale draka! Rysuję zwierzaka!, Rysunkowo i Kotek Mamrotek z zadaniami plastycznymi. Dziecko trenuje chwyt pisarski, nacisk na papier, kolorowanie i kreślenie. Ćwiczy także pamięć wzrokową, bardzo potrzebną przy przepisywaniu z tablicy oraz – ogólnie – nauce czytania i pisania.

 

Najlepsi autorzy.jpg

„Świerszczyk” publikuje tylko najlepsze teksty. Gwarantują to nazwiska twórców: wielokrotnie nagradzanych, wyczulonych na dziecięce emocje i piszących piękną polszczyzną.

 

Najlepsi ilustratorzy.jpg

Gusta estetyczne też można kreować, a najlepiej to robić od najmłodszych lat. W "Świerszczyku" dbamy o szatę graficzną, a ilustracje przygotowują najlepsi artyści tworzący dla dzieci. Dzięki pięknym, zabawnym, kolorowym obrazkom młody czytelnik przeżywa bogatą gamę emocji.