Magazyn dla rodziców

Nie wiesz, czy posłać dziecko do szkoły? Zrób test dojrzałości szkolnej i sprawdź

W tej kategorii

Złamane skrzydło

Było to dawno, dawno temu. W niewielkiej chatce na skraju wioski mieszkała dziewczyna imieniem Marianna. Było jej ciężko, bo nie miała nikogo bliskiego. Ludzie dawali jej czasem jakąś robotę, ale niezbyt chętnie, bo trochę jej się bali. A to dlatego, że Marianna nie mówiła (...)

czytaj więcej »

Dlaczego dziecko musi mieć czas na zabawę?

„Każde dziecko ma w sobie ziejącą pustkę nastawioną na pobudzenie i jeżeli jej nie wypełnimy czymś, co jest ekscytujące, ciekawe i dobre dla niego, to ono samo wypełni je czymś, co jest ekscytujące i ciekawe, i co nie jest dobre dla niego”.br Theodore Roosevelt

czytaj więcej »

Lody, draże, żujki… Nie kupujcie opakowań!

Kiedy nasze dziecko kończy 3 lata, oddychamy z ulgą. Jego układ pokarmowy jest już przygotowany do jedzenia większości tego, co jedzą dorośli. Ale czy dorośli jedzą to, co powinni jeść ludzie?

czytaj więcej »

Po co są wakacje?

Kiedy pytam dorosłych o najszczęśliwsze chwile w ich życiu, najczęściej wspominają wakacje – te spędzone w ogrodzie, na brzegu jeziora lub w lesie. Co zrobić, by nasze dzieci też doświadczyły takiej magii tego lata? Jak spędzać wakacje, by dla dzieci i rodziców były one nie tylko czasem odpoczynku, ale też szansą na rozwój?

czytaj więcej »

GIMNASTYKA DLA JĘZYKA, czyli znaczenie słownych zabaw w rozwoju dziecka

Dla dorosłego człowieka posługiwanie się słowami jest czynnością oczywistą – chyba mało kto zastanawia się nad tym, jak bardzo jest ona przydatna w życiu i w jakim stopniu poziom umiejętności językowych determinuje ludzkie możliwości i wpływa na postrzeganie świata.

czytaj więcej »

Tajemnica Pana Felicjana

  • tagi:
  •  

Od tamtej pory chętniej wychodziłem na podwórko. Kiedy tylko widziałem przez okno, że pani anioł Asia z panem Felicjanem są przy mojej ławce, schodziłem do nich. Wolałbym pobiec, ale - wiadomo... Polubiłem ich oboje, chociaż byli zupełnie różni. Pani anioł Asia udawała, że jest surowa, a pan Felicjan udawał, że jest wesoły (...)

czytaj więcej »

Jaką rolę w życiu dzieci odgrywa magia? Czy świat realny to dla nich za mało?

Myśląc o okresie dzieciństwa w życiu człowieka widzimy jego bogactwo, odmienność doświadczeń, zabawę, fantazję, ciekawość, brak racjonalności w zachowaniu. Każda mama, która ma za sobą tłumaczenie dziecku, że pod łóżkiem nie ma potwora, wie, że logika i racjonalne argumenty tutaj nie działają. Prawa logiki, fizyki są obce maluchom, zaś rozmawianie z nieistniejącymi stworami jest na porządku dziennym.

czytaj więcej »

Mikołaj

  • tagi:
  •  

Zadzwonił budzik. Za oknem panowała szarość, choć gdyby pogoda trzymała się tradycji, powinno już pobieleć, bo w kalendarzu był grudzień. Szósty grudnia. Mikołajki! – uświadomiła sobie nagle. Ciekawe, czy dostanie dziś jakiś prezent? I od kogo? Była już dorosła, rodzice zostali daleko, a w pracy jakoś z nikim się jeszcze nie zaprzyjaźniła…

czytaj więcej »

Czy czekolada pomaga w nauce?

Stan zdrowia naszych dzieci wprawia w zdumienie – już kilkulatki szybko się męczą, mają słabą odporność, wciąż rośnie liczba kłopotów emocjonalnych, z którymi borykają się coraz młodsze dzieci (i bliscy im dorośli).

czytaj więcej »

Puszczający Stateczki

  • tagi:
  •  

Puszczający Stateczki był statecznym krasnalem. Lubił spokój. I właśnie spokój został mu zabrany. Wszystko dlatego, że Puszczający Stateczki się zakochał. Każde zakochanie zabiera spokój, ale zakochanie się w nieosiągalnej postaci z bajki zabiera spokój dokumentnie.

czytaj więcej »Polecamy