Magazyn dla rodziców

Nie wiesz, czy posłać dziecko do szkoły? Zrób test dojrzałości szkolnej i sprawdź

W tej kategorii

Na co zwrócić uwagę w rozwoju dziecka?

Kiedy byliśmy dziećmi, uczestniczyliśmy w przeróżnych podwórkowych szaleństwach. Chodziliśmy po drabinkach, po drzewach, fikaliśmy na trzepakach, przeciskaliśmy się przez dziury w ogrodzeniach itp. Nie zdawaliśmy sobie oczywiście sprawy, że kształtujemy w ten sposób mapę ciała.

czytaj więcej »

Jak zabawy ruchowe pomagają w nauce?

Każde dziecko, tak jak każdy dorosły, potrzebuje określonej dawki ruchu do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie wszyscy musimy być lekkoatletami czy alpinistami, ale wszyscy powinniśmy znaleźć czas na urozmaiconą rekreację.

czytaj więcej »

Zabawa w czytanie

To był zwykły dzień. Od rana panował dobrze znany, codzienny pośpiech. Szybciutko, kochanie – prosiła mama. Wsiadajcie do samochodu! – wołał tata. Potem krótkie, ciepłe pożegnanie, całus od mamy, od taty obowiązkowy „niedźwiedzi” uścisk.

czytaj więcej »

Jak wprowadzić dziecko w wirtualny świat?

Jeszcze do niedawna dzieci bawiły się lalkami, misiami i klockami, teraz bawią się także używając komputera. Dyskutowanie nad tym, czy to dobrze, czy źle, nie ma najmniejszego sensu, bo komputer po prostu jest już w prawie każdym domu.

czytaj więcej »

W jakie gry grać z dziećmi?

Kiedyś dzieci mogły się po prostu bawić. Wszechstronnemu rozwojowi służył ruch na świeżym powietrzu. Wyobraźnia zamieniała kije w rącze rumaki, dodając kolorytu i treści każdej zabawie.

czytaj więcej »

Wyjazd do dziadków

Dla dziecka nawet krótki pobyt w innym miejscu niż dom jest zawsze wielką atrakcją i urozmaiceniem. Jeśli uznacie, że dziecko jest już na tyle samodzielne, by mogło na kilka dni zostać samo u dziadków, warto spróbować.

czytaj więcej »

W co się bawić z dzieckiem w samochodzie?

Daleka podróż samochodem to dla dziecka najczęściej najnudniejsze zajęcie świata. Trzeba siedzieć praktycznie bez ruchu, można jedynie podziwiać widoki za oknem (a to szybko się nudzi), bawić się niewielką zabawką trzymaną w ręku (zajęcie najwyżej na 10 minut) lub rozmawiać z rodzicami (20 minut?). Reszta podróży to bezbrzeżna nuda i zmęczenie.

czytaj więcej »

Niespodzianka

Specjalnie dla Świerszczykowych rodziców Wojciech Widłak napisał nastrojowe świąteczne opowiadanie.

czytaj więcej »

Dżentelmem, dżentelmenka i trąba

Warto być bajkopisarzem. Lecz nie ze względu na stan konta, ale możliwość częstych rozmów z dziećmi i ich rodzicami. Okazuje się bowiem, że mali czytelnicy i duzi czytelnicy, choć często mieszkają w tym samym domu, mają odmienne zdanie na niemal każdy temat. Porządki, obowiązki, rozrywki... Dzieci, słysząc te słowa, wyobrażają sobie coś innego niż dorośli. Podobnie zresztą jak wówczas, gdy mówimy o savoir-vivrze.

czytaj więcej »

Widok na zatokę

Anka wytarła dłonie o przybrudzone spodnie, odkręciła butelkę mineralnej i spojrzała na zatokę wypełnioną ludźmi w kolorowych tiszertach. Lubiła ten widok. W oddali bieliły się żagle dachu opery przypominające wielkie płetwy rekinów, a za nimi drapacze chmur i wygięty w łuk Harbour Bridge, który wszyscy tutaj nazywali po prostu „wieszakiem”. (...)

czytaj więcej »Polecamy