Magazyn dla rodziców

Przygotuj dziecko do pierwszej klasy. Skorzystaj z portalu z grami i zabawami edukacyjnymi przygotowanymi przez ekspertów

W tej kategorii

Czy w rodzinie możliwa jest demokracja?

Czy demokracja w rodzinie pomaga czy raczej zagraża prawidłowemu funkcjonowaniu jej członków? Czy władza w domu należy do wszystkich? Czy wszyscy mają jednakowe prawa? Czy wszyscy są uprawnieni do głosowania?

czytaj więcej »

Dlaczego warto mieć w domu zwierzaka?

Są rodziny, w których zwierzęta były od zawsze, są częścią międzypokoleniowej tradycji, uświęconej wspomnieniami i opowiadaniami. Są i takie, których członkowie obecność psa czy kota traktują jako kolejny obowiązek (czyli raczej przykrość niż radość), i takie, w których nie ma miejsca dla żadnego z nich, chociażby ze strachu przed alergią. Niezależnie od specyfiki naszej sytuacji większość rodziców zetknie się prędzej czy później z pytaniem swojej latorośli – A kiedy ja będę miał psa/kota/chomika? Proooszęęęę,, będę się nim zajmował…

czytaj więcej »

Wymyślony przyjaciel - kłopot czy radość?

Wiele małych dzieci pewnego dnia opowiada rodzicom o istnieniu swego wymyślonego przyjaciela. Może być to jakieś dziecko, ale zdarzają się również czarodziejki, wróżki, zwierzaki i inne stwory. Ten ktoś tworzy swoistą relację z dzieckiem, ma określone cechy charakteru i specyficzny sposób bycia. Niektóre maluchy mają kilku przyjaciół jednocześnie, u innych zmieniają się oni w czasie i jedni ustępują miejsca kolejnym.

czytaj więcej »

Angielski udomowiony !

Czy próbowali państwo dowiedzieć się kiedyś od dziecka, co było w przedszkolu lub w szkole na angielskim? I pewnie usłyszeli państwo „nic” albo „nie pamiętam”. Frustrujące, prawda? Nawet dla kogoś, kto tak jak ja jest ambitnym tatą i jednocześnie anglistą, więc wie , że przecież coś dobrego dzieje się na lekcjach ,a dziecko oswajane jest tam z językiem obcym na przyszłość.

czytaj więcej »

Moc przytulania

O znaczeniu przytulania, dotyku, bliskości fizycznej w prawidłowym rozwoju dzieci mówi się w medycynie i psychologii od jakiegoś czasu bardzo dużo. Dotykanie małego dziecka, przytulenie go, branie na ręce, na kolana, bujanie, to najbardziej naturalne i najwłaściwsze oznaki naszej bliskości, miłości, troski.

czytaj więcej »

Co przynosi nam szczęście?

Słonik na szczęście, ukochany miś, czterolistna koniczyna – wypróbowane sposoby na sukces. Bez ich pomocy nie da się napisać klasówki, spokojnie zasnąć, osiągnąć upragnionego celu. Czy aby na pewno? Czy to talizmany zapewniają nam szczęście?

czytaj więcej »

Mądra miłość na co dzień i od święta

Basia siedziała na kanapie i z zainteresowaniem oglądała popularny program telewizyjny. Na ekranie – dantejskie sceny. Dwójka kilkulatków okładała się pięściami, pluła na siebie, przeklinała… Krzyk dzieci mieszał się z głosem interweniującej matki.

czytaj więcej »

Czy my, mamy, mamy prawo nie mieć czasu dla dzieci?

Bycie matką proste nie jest. Większość kobiet, które są matkami (i pewnie te, które nimi nie są) nie ma wątpliwości – to zadanie, a wręcz wyzwanie dla naszej odporności psychicznej i fizycznej. Ta rola od zawsze wiązała się z dużym obciążeniem dla kobiet, ale wydaje się, że w dobie pampersów, słoiczków i innych udogodnień powinno nam być łatwiej, a przynajmniej teoretycznie powinniśmy mieć więcej czasu dla siebie. Czy tak jest?

czytaj więcej »

Jak nauczyć się pisać?

Pisanie – każdy dorosły to potrafi. Po wielu latach praktyki jest to czynność automatyczna, którą każdy z nas może zrobić z zamkniętymi oczami, ale początki i nauki są bardzo trudne. Jak pomóc dziecku w opanowaniu sztuki pisania? Jakie umiejętności rozwijać, by dziecko było gotowe do nauki pisania w szkole? Co zrobić, by było to miłe zajęcie, a nie przykry obowiązek?

czytaj więcej »

Wielkie sprzątanie języka, czyli dbamy o piękną i poprawną polszczyznę

Według jednej z teorii językoznawczych, zwanej hipotezą Sapira-Whorfa, język kształtuje świadomość, czyli determinuje zarówno sposób myślenia danego człowieka jak i reagowania na otaczający go świat. Im więc bogatszy i bardziej precyzyjny język wyniesie dziecko z domu rodzinnego, tym większe prawdopodobieństwo, że w dorosłym życiu będzie potrafiło sprawnie rozumować i jasno przekazywać myśli. Rozmawiając z najmłodszymi, warto więc zwracać uwagę nie tylko na treść wypowiedzi, ale także na jej formę.

czytaj więcej »Polecamy