Magazyn dla rodziców

Nie wiesz, czy posłać dziecko do szkoły? Zrób test dojrzałości szkolnej i sprawdź

Przyjazny papier


alt Lepiej, żeby nie błyszczał
Fundacja Przyjazny Papier w trosce o zdrowie dzieci i z myślą o przyjemności w obcowaniu z podręcznikami pomaga tworzyć i wybierać książki przyjazne dla środowiska i czytelnika.

Ciężar plecaków szkolnych budzi co najmniej niepokój rodziców. Zwyczajnie żal dzieci, które codziennie dźwigają tomy książek. Podręczników jest dużo, a do tego, każdemu z osobna do lekkości daleko. Tymczasem media obiegają informacje, że ciężar plecaków nie powinien przekraczać 10 proc. wagi dziecka. Rzeczywistość w Polsce nie ma wiele wspólnego z zalecanymi normami.

Dałoby się jeszcze znieść ciężką książkę do nauki, gdyby się ją naprawdę lubiło. Dzieci mają wymagania wobec kandydata na książkowego przyjaciela, zwłaszcza takiego, z którym spędza się mnóstwo czasu. Chciałyby, żeby podręczniki były nie tylko lżejsze, ale – pytane o cechy fajnej książki do szkoły – mówią, że powinny być ciekawsze, wciągać do zabawy i rozmowy.

Okiem ekspertów
Marzenia dzieci o fajnych książkach do nauki chce spełniać niedawno powstała Fundacja Przyjazny Papier. Skupieni w niej eksperci, wydawcy i drukarze, dzięki swojej wiedzy, do charakterystyki dobrego podręcznika, poza możliwie niską gramaturą, dokładają m.in. nieprzezroczystość, matową powierzchnię, niski poziom białości. Taki papier nie męczy wzroku, nie rozkojarza dzieci. Daje komfort czytania i obcowania z książką. Założyciele Fundacji robią krok w stronę zdrowia i ekologii. Chcą wykreować modę na ciekawe i przyjazne dla wzroku książki, w tym podręczniki, a te, które spełnią określone wymogi, nagradzać logo Przyjazna Książka.

Joanna Białobrzeska, autorka podręczników, podkreśla, że pokutują u nas stereotypy o dobrej książce do szkoły.
– Wydaje się, że powinna być ładna, to znaczy na białym, połyskującym papierze, dobrze eksponującym kolory. A to jest rzecz tylko z pozoru ładna. Biały, przezroczysty papier odbija światło, powoduje, że litery skaczą przed oczami, trudno się przy nim skupić – mówi.

Fundacja Przyjazny Papier chce docierać do wszystkich zainteresowanych podręcznikami i w ogóle książkami, do rodziców i nauczycieli, wydawców, drukarzy, ludzi mediów i zachęcać nas, abyśmy przykładali coraz większą wagę do jakości papieru i abyśmy zastanawiali się nad zależnością między papierem i drukiem a efektywnością nauki i czytania.

Zapraszamy na www.przyjaznypapier.pl
 

« Poprzednie     Następne »Polecamy