Magazyn dla rodziców

Szukasz wartościowych gier i zabaw edukacyjnych w internecie? Skorzystaj z portalu Balon Blum, który pomoże Twojemu dziecku przygotować się do nauki w szkole

Z wizytą u strusi, w motylarni, w oceanarium…

Zdjęcia i filmy ze zwierzętami należą do najczęściej wyszukiwanych treści w Internecie. Jak wykazały badania japońskich psychologów, oglądanie zwierzaków poprawia nie tylko nastrój, ale też koncentrację i efektywność wykonywanych zadań. Warto więc, szczególnie latem, wybrać się całą rodziną z wizytą do naszych braci mniejszych i przyjrzeć się im na żywo.

W niezwykłym ogrodzie

Ogrody zoologiczne znajdują się w wielu miastach Polski m.in. w Warszawie, Krakowie czy we Wrocławiu. Jednak największy i najpiękniejszy mieści się w Poznaniu. Żyjące tam zwierzęta można najlepiej poznać, spacerując jednym z trzech szlaków lub jadąc pojazdem zwanym „Zwierzynką”. Szczególnie ciekawy jest pawilon nocnych zwierząt zamieszkiwany m.in. przez nietoperze, pieski preriowe, lemury i oposy.

Turyści zmotoryzowani powinni koniecznie wybrać się na jedyne w Polsce safari w Świerkocinie, w którym zwiedzających nie odgraniczają od dzikich zwierząt ani kraty ani fosy. Podzielony na kilka sektorów teren zamieszkuje kilkaset zwierząt pochodzących z różnych kontynentów. Warto pamiętać, że w większości ogrodów zoologicznych organizowane są o określonych godzinach pokazowe karmienia zwierząt, a także wydzielone jest mini zoo, w którym najmłodsi zwiedzający mogą przytulić i nakarmić zabawnie nazywające się osiołki, lamy, owieczki, kózki czy świnki (pokarm można kupić w kasie lub kiosku obok).

Polskie dzikie zwierzęta można również zobaczyć w parku w Kadzidłowie. Na olbrzymim terenie wydzielonym w Puszczy Piskiej żyje wiele zagrożonych gatunków m.in. rysie, wilki, łosie, puchacze czy kuraki leśne. Właściciel parku przyjmuje też często pod swoją opiekę osierocone młode, które po wyleczeniu i odchowaniu wracają na wolność. Choć zwierzęta w Kadzidłowie żyją w warunkach zbliżonych do ich naturalnego środowiska, są przyzwyczajone do obecności ludzi. Kto ma trochę szczęścia, może nie tylko obejrzeć wiele z nich z bliska, ale też nakarmić lub pogłaskać.

Żubry, koniki, muflony…

Żubry (w Polsce noszące imiona zaczynające się na „Po”) oraz żubronie, czyli krzyżówki żubra z bydłem domowym możemy podziwiać m.in. w Rezerwatach Pokazowych w Pszczynie, Muczne lub w Międzyzdrojach. Z kolei pochodzące ze Szwecji łosie dają się pogłaskać w Łosiowej Dolinie w Koszowatce. Na miejscu warto też spróbować wyjątkowo smacznych napojów przygotowanych z ich mleka.

Oswojone jeleniowate, czyli sarny, jelenie sika, jelenie chińskie, daniele i muflony znajdują się m.in. w Reszlu, w Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu, a także na fermie przy Stacji Badawczej Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie Górnym, gdzie na pamiątkę odwiedzin można kupić różnego typu poroża.

Dzieci zafascynowane serialem „Little pony” będą się dobrze bawiły w Popielnie lub Zwierzyńcu, głównych miejscach hodowli koników polskich. Koniki biłgorajskie, czyli potomków dzikich tarpanów, mogą natomiast poznać w Janowie, konie huculskie – w Nielepicach, a czystej rasy ogiery – w Sierakowie lub w stajniach zamkowych w Książu. W większości tych hodowli istnieje możliwość nauki jazdy konnej lub powożenia bryczką. Stajenni pozwalają też chętnym karmić zwierzęta kostkami cukru lub marchewką.

Pod wodą

Dzieci zainteresowane podmorskim światem warto zabrać na wycieczkę do Akwarium w Gdyni, gdzie w kilkudziesięciu ogromnych zbiornikach pływają nie tylko kolorowe ryby, ale także koniki morskie, rekiny, piranie i płaszczki. Ekspozycja przedstawiająca 250 gatunków zwierząt rafy koralowej, toni oceanicznej, tropików Amazonii oraz Morza Bałtyckiego przyciągnie uwagę nawet najbardziej znudzonych i zmęczonych turystów. Dużą kolekcję ryb można również zobaczyć w Egzotarium w Sosnowcu lub akwarium w Krakowie czy łódzkiej „Manufakturze”. Z kolei foki, najbardziej urokliwe z bałtyckich ssaków morskich, dają się podziwiać w Fokarium na Helu. W kilku basenach ogrodzonych bezpieczną balustradą niemal bez przerwy baraszkuje kilka fok szarych pochodzących z Estonii. Najlepszą porą na odwiedziny jest godzina 11 lub 14, kiedy zwierzęta zręcznie łapią podawane im przez opiekunów pożywienie.

U skrzydlatych

Różne gatunki egzotycznych ptaków lotnych można zobaczyć w ptaszarniach niektórych ogrodów zoologicznych np. w Warszawie, Łodzi i Toruniu. W obszernych wolierach mieszkają tam m.in. tukany, turako, ary, szpaki i kukabury.
Ptaki wodne najlepiej oglądać z perspektywy kajaka np. na Narwi. W miejscowości Waniewo gniazduje wiele rzadkich gatunków m.in. wodniczka, derkacz, żuraw, rybitwa i sowa błotna.

Bliższe zetknięcie z ptakami drapieżnymi oferuje Sokolarnia w Ustroniu. Można tam obserwować loty takich władców przestworzy jak orły, jastrzębie, sokoły czy bieliki (prosto z rękawicy sokolników). Zainteresowani ptakami mogą dodatkowo nauczyć się od przewodników rozróżniania różnych gatunków oraz poznać tajniki sokolnictwa. Warto wiedzieć, że to właśnie w Ustroniu żyje jedyna w Polsce aguja, drapieżny ptak z Ameryki Południowej.

Młodszym dzieciom prawdopodobnie bardziej spodobają się jednak zabawy na fermach strusi afrykańskich w Garczynie, Glinicach lub Gołkowie. Oprócz oglądania i głaskania tych egzotycznych ptaków, gospodarze proponują tam także nietypowy posiłek i pamiątki. Po zjedzeniu całą rodziną jajecznicy ze strusiego jajka, można zaopatrzyć się w strusie pióra lub olbrzymie wydmuszki.

W świecie owadów

Świat insektów najlepiej poznać na wystawie w Parku Owadów w Zatorze lub w łódzkim parku edukacyjnym „Mikrokosmos”. Choć nie ma tam żywych zwierząt, maluchy nie powinny być zawiedzione. Niezwykle realistyczne rzeźby owadów mają dołączone tabliczki z ciekawostkami na temat ich życia, a dodatkowo w ramach projektu „Poszukiwacze Nowych Gatunków” dzieciaki mogą wziąć udział w odnajdywaniu w piaskownicy gipsowych figurek owadów.

Piękno motyli można z kolei podziwiać w Muzeum Motyli Arthropoda w centrum Bochni lub w Motylarni w Poznaniu. Podczas oglądania motyli latających między egzotycznymi roślinami, można także dowiedzieć się np. jak z gąsienicy powstaje motyl czy w jaki sposób ubarwienie skrzydeł chroni te owady przed drapieżnikami. W obydwu placówkach istnieje też możliwość bliższego poznania takich przedstawicieli stawonogów jak skorpiony, pająki ptaszniki, modliszki, szarańcze czy pluskwiaki. Tym, którzy nie obawiają się pszczół i trzmieli, warto również polecić wizytę w Pasiece w Czerwonce lub w Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu. Oprócz obejrzenia ciekawych uli przypominających małe chaty, wiatraki czy zwierzęta, można tam także dzięki ulowi o przezroczystych ściankach przyjrzeć się z bliska etapom tworzenia miodu.

Dinolandy i Dinoparki

Niemal każde dziecko w pewnym momencie zafascynowane jest dinozaurami. Wiedzą o tym twórcy parków rozrywki, dlatego miejsc, w których można obejrzeć repliki tych wymarłych stworzeń, jest wyjątkowo wiele. Warto wybrać się np. do Dinozatorlandu w Zatorze, gdzie oprócz muzeum ze wspaniałymi zbiorami jaj, szkieletów i skamieniałości prehistorycznych zwierząt, istnieje też specjalna dinozaurowa ścieżka edukacyjna. Wzdłuż idącej w starym lesie alei, oprócz wydających przerażające głosy dinozaurów, można podziwiać największy na świecie ruchomy model T-Rexa oraz chodzącego Triceratopsa. Dodatkowo przygotowane stanowisko wykopaliskowe z ukrytym w piasku szkieletem sprawia, że każdy może poczuć się jak prawdziwy paleontolog.

Podobne atrakcje czekają maluchy również w JuraParku w Solcu Kujawskim, który prezentuje aż 150 olbrzymich replik dinozaurów, w Zaurolandii w Rogowie, Dinolandii w Inwałdzie, Dinoparku w Iławie czy w JuraParku w Bałtowie, gdzie znajduje się największa rekonstrukcja sejsmozaura, mierzącego od ogona do pyska prawie 50 metrów. Warto wybrać się też do „Parku Dinozaurów Nowiny Wielkie” –  podświetlone po zapadnięciu zmroku modele dinozaurów robią niesamowite wrażenie.

Karolina Haka-Makowiecka
 

Polecamy