Magazyn dla rodziców

Przygotuj dziecko do pierwszej klasy. Skorzystaj z portalu z grami i zabawami edukacyjnymi przygotowanymi przez ekspertów

RÓWNOLEGŁE ŚWIATY, czyli magiczny przewodnik po Polsce

Romantycy byli przekonani, że pod widzialną, pozornie znaną rzeczywistością kryje się jeszcze inna - tajemnicza i fantastyczna, do której nie da się dotrzeć za pomocą rozumu. Ten drugi wymiar świata zaludniony przez upiory, skrzaty i rusałki, pełen magii i niezwykłych zdarzeń potrafili z łatwością zobaczyć jedynie poeci, szaleńcy i dzieci jako istoty "czujące sercem" i obdarzone mocą wyobraźni. Współczesny świat, choć nie wierzy już w magiczne stworzenia, nie zapomniał jednak zupełnie o ich istnieniu. W wielu miejscach Polski dzieci zgodnie ze swymi naturalnymi zdolnościami mogą zobaczyć istoty z baśni, mitów i legend, a także doświadczyć nadprzyrodzonych zjawisk.

Najprościej dostać się do baśniowego królestwa kupując bilet wstępu do Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. W wielkim budynku otoczonym ogrodem, w którym obok licznych altanek stoi kuźnia upamiętniająca słynnych kowali z bajki Makuszyńskiego, znajduje się wiele tajemniczych pomieszczeń. W Bajkowym Przedpokoju dzięki specyficznej iluzji zwiedzający mają wrażenie, że się pomniejszyli, zmieniając w mieszkańców świata fantazji. Bardziej uważni mogą zauważyć, że w szatni, oprócz zwykłych ubrań, wiszą również stroje pozostawione tam przez bohaterów baśni. Z Pałacowego Korytarza zaczynającego się po wejściu do muzeum przechodzi się do zamku, w którym mieszkają książęta i księżniczki, a stamtąd można dotrzeć do Ptasiego Tarasu na spotkanie z pięknymi magicznymi ptakami. W Czarodziejskim Ogrodzie śpi w kwiatowym kielichu Calineczka, a w Wieży Szachowej zaś ma swoją siedzibę Pan Twardowski i inne postaci polskich legend. Po przejściu Skał Strachu, w których ukrywa się groźny Smok, zwiedzający trafiają w końcu do Skarbnicy Bajek, gdzie w dziesięciu szklanych kulach mogą obejrzeć wybrane baśniowe sceny.

Bohaterów dziecięcych opowieści można także spotkać m.in. wśród drzew i kwiatów Ogrodu Bajek w Międzygórzu. Do siedziby Baby Jagi, Jasia i Małgosi oraz Sierotki Marysi prowadzi z pętli PKS specjalny czerwony "Szlak Krasnala". Podobne baśniowe miejsce znajduje się w Ogrodzie Bajek w Kaletniku na Suwalszczyźnie, do którego przez Magiczne Drzwi można się dostać jedynie po odgadnięciu zagadki: Z jakiej bajki pochodzi namalowana na drzwiach ilustracja? Do pełnego starych przedmiotów i fotografii domku Babci dociera się oznaczoną ścieżką, na której czekają na dzieci postacie Czerwonego Kapturka, Pana Gajowego i wilka a także bohaterowie innych opowieści m.in. Pinokio i Królewna Śnieżka. Jednak jej towarzyszy, czyli pracowite krasnale, najlepiej odwiedzić w nowopowstającym Parku Krasnala w Nowej Soli lub we Wrocławiu, gdzie stoją ich liczne minipomniki. Korzystając z Krasnalowego Planu Miasta można odnaleźć zarówno Szermierza stojącego przy placu Uniwersyteckim jak i Rzeźnika na Jatkach, Pracza przy moście Piaskowym czy Strażnika pilnującego wejścia do biura Straży Miejskiej.

W pomorskim Megaparku usytuowanym w miejscowości Grudziądz Rudnik na końcu jurajskiej ścieżki edukacyjnej również znajduje się wejście do Krainy Baśni, Bajek i Legend. W tamtejszym parku dzieci mogą nie tylko zajrzeć do chatki na kurzej stopce i do domku krasnoludków, ale także porozmawiać z bohaterami polskich legend m.in. z Popielem czy Smokiem Wawelskim, którego ziejący ogniem pomnik można znaleźć także przy wyjściu ze Smoczej Jamy w Krakowie. Z kolei w Zaczarowanym Lesie, do którego dowożą "tramwaje konne" w miejscowości Piasek koło Janowa, w prawdziwym starym lesie zwiedzający mogą odwiedzić Dom Baby Jagi, porozmawiać z Jasiem i Małgosią, dostać słodycze z koszyczka Czerwonego Kapturka i usłyszeć wycie wilka. Starsze dzieci na przygodę z baśniami warto też zabrać do Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści w Konstancinie Jeziorna, które zajmuje się gromadzeniem plemiennych opowieści z całego świata oraz organizuje regularnie warsztaty Żywego Słowa. Dyrektor muzeum zaprasza najznakomitszych bajarzy, którzy przy pomocy bajkoshibai, przenośnej machiny do pokazywania ilustracji, snują przed zwiedzającymi barwne opowieści. W konstancińskim muzeum można również budować ze specjalnie przygotowanych klocków MuBaBao niezwykłe konstrukcje baśniowych zamków, wież, karet i statków. Efektem zbiorowej pracy jest ogromna satysfakcja, że stworzyło się kolejny element fantastycznego świata.

W zimie warto odwiedzić z dziećmi świętego Mikołaja w jego siedzibie w Trojanowie lub w Kołacinku, gdzie mieszka razem z Dziadkiem Mrozem i jego wnuczką Śnieguroczką a także innymi postaciami z baśni m.in. Królową Śniegu. Dzieci mogą skorzystać tam z młyna do mielenia grzechów (na dowód jego użycia dostają „Magiczny Akt Zapomnienia”), z armaty, dzięki której udaje się im wysłać gwiazdkę do nieba, czy maszyny obsługiwanej przez pomocnika św. Mikołaja służącej do wybijania monety o nazwie „śnieżka”. Dodatkowo w morzu pełnym kolorowych kulek zwiedzający mogą odszukać magiczną kulkę z gwiazdką spełniającą życzenia, a w Sali Tronowej wyciągnąć z wora prezent-niespodziankę. Podobne atrakcje czekają dzieci w Parku św. Mikołaja w Zatorze w Małopolsce. Ta magiczna kraina oświetlona 3 milionami światełek to jedyne miejsce w Polsce, gdzie w jednym miejscu można spotkać paradę bajkowych postaci, pogłaskać prawdziwe renifery: Rudolfa i Kometę, porozmawiać ze św. Mikołajem oraz obejrzeć najpiękniejsze bożonarodzeniowe drzewko. Po obejrzeniu interaktywnego show w 3D, na które zaprasza wirtualny skrzat Sylwestrzak, zwiedzający mogą skorzystać jeszcze z Gwiezdnej Wyrzutni wysyłającej do nieba gwiazdki z życzeniami dla najbliższych czy spróbować Eliksiru Długowieczności.

Zainteresowanym czarami i sztuczkami warto polecić wyprawę na Farmę Iluzji. Na kilkuhektarowej działce we wsi Mościska koło Woli Życkiej można zobaczyć mnóstwo niezwykłych eksponatów. Nawet dorosłych zachwycą tak dziwaczne przedmioty jak Niemożliwy Trójkąt, Lewitujący Kran, Studnia Nieskończoności czy Latająca Chata Tajemnic, dzięki którym doświadcza się nietypowych zjawisk przeczących temu, co widać. Podczas zwiedzania Tunelu Zapomnienia, Muzeum Iluzji czy Ścieżki Złudzeń dzieci poznają najbardziej znane iluzje i optyczne sztuczki. Nietypowych wrażeń dostarcza również przejażdżka ulicą Strażacką w Karpaczu, na której obiekty i ciecze przemieszczają się samodzielnie w górę po szosie. Zjawisko będące przykładem złudzenia optycznego (w rzeczywistości szosa obniża się po zboczu góry), zadziwi nawet najbardziej racjonalnych. Nietypowe przedmioty, choć już nie tak magiczne jak te ustawione na Farmie Iluzji, można obejrzeć również w Muzeum Osobliwości w Rabkolandzie w miejscowości Rabka Zdrój. Dzieci na pewno zainteresują się najmniejszym rowerem świata z kołem o średnicy 11 mm, olbrzymią filiżanką na 26 tys. szklanek herbaty, największą bombką na choinkę o obwodzie 1 metra czy unikatową kolekcją rzeźb stworzonych w zapałce.

Karolina Haka-Makowiecka
 

Polecamy